W jakim wieku rodzice potrzebują opieki?

bus Holandia Śląsk usuwanie dpf konin

Kiedy obserwujemy, jak nasi rodzice i bliscy starzeją się, często dociera do nas smutna prawda – bardzo możliwe, że już wkrótce będą potrzebowali opieki i pomocy. Z lękiem oczekujemy tego smutnego momentu.

Choć bardzo chcielibyśmy być na to przygotowani, nie da się go w pełni zaplanować. Zastanawiałeś się kiedyś, w jakim wieku twoi rodzice będą potrzebowali opieki? Nie istnieją reguły, które mogłyby o tym decydować.

Niektóre osoby doskonale i samodzielnie radzą sobie nawet do późnej starości. Zdarza się, że ludzie utrzymują się w dobrym zdrowiu psychicznym i fizycznym jeszcze w wieku osiemdziesięciu czy dziewięćdziesięciu lat! Niestety, nie dla wszystkich los jest tak sprzyjający.

Niektóre osoby przestają radzić sobie znacznie wcześniej, nawet w okolicy sześćdziesiątki. Nie powinniśmy w takim przypadku zasłaniać się młodym wiekiem rodziców, zakładając, że wszystko będzie dobrze, bo jeszcze nie osiągnęli wystarczająco podeszłego wieku.

Najważniejsze jest to, by pilnie obserwować rodziców i sprawdzać, czy dobrze sobie radzą. Pamiętajmy, że zmiany mogą postępować w zastraszającym tempie, więc warto kontrolować stan psychiczny i fizyczny rodziców przy każdej nadarzającej się okazji.